خانه » کارگری » «مادر» اثر گوركي توصیف واقعیت زندگی و مبارزه کارگران است

«مادر» اثر گوركي توصیف واقعیت زندگی و مبارزه کارگران است

گورکی زندگی بسیار پر ماجرائی داشت، در ایام کودکی و نوجوانی، او دائماً بدنبال کار از این مغازه به آن مغازه و از این شهر به آن شهر می‌رفت. او مدتی شاگرد نانوائی و کفاشی بود، بعد به ماهیگیری پرداخت، نگهبان راه‌آهن شد، در بندر «ادسا» به باربری پرداخت و بسیاری از کارههای دیگر. در نتیجه ذهن او انباشته از خاطرات زنده از آدم‌های مختلف بخصوص کارگران و زحمتکشان بود.

بعداً او از همین خاطرات در نوشته‌های خود استفاده کرد و سرگذشت این افراد را باز گفت و از همین رو آثارش بسیار پربار و زنده و پر تحرک هستند. گورکی در آثار خود چهره‌هائی را از میان انبوه مردمی که با آنها زندگی کرده است انتخاب می‌کند و بدون آنکه پر گوئی و توضیحات اضافی بدهد با یک توصیف فشرده از آنها شخصیت‌هائی زنده و فراموش نشدنی می‌سازد.

اکنون در سراسر جهان گورکی را، را بعنوان برجسته‌ترین خاطره نویس و چهره پرداز عصر حاضر می‌شناسند. اما صرفنظر از خاطرات او، داستان‌هایش نیز بخاطر تاثیر زیادی که در آگاهی بخشیدن به کارگران و زحمتکشان داشته‌اند، از ارزش زیادی برخوردارند.

لنین در سال ١٩١٠ در باره‌ی گورکی می‌گوید: «او بدون تردید بزرگترین نماینده‌ی هنر پرولتری است و در این قلمرو مقام والائی دارد که در آن جای هیچ بحثی نیست.» در سال ١٩١٤ نیز لنین می‌گوید: «کارگرها عادت کرده‌اند گورکی را از خود بدانند، آنها همیشه بر این اعتقاد بوده‌اند که قلب گورکی نیز با همان حرارت قلب خودشان در راه آرمان پرولتاریا می‌تپد، و او استعداد خود را وقف خدمت به این آرمان کرده است.»

البته در کنار این ستایش‌ها، لنین همواره معایب و نقایص کار گورکی را هم به او گوشزد می‌کرد و از این طریق تاثیر زیادی در تکامل شخصیت گورکی و بهتر شدن آثارش داشت.

در میان آثار گورکی، «مادر» از همه مشهورتر و شناخته شده‌تر است. «مادر» از نخستین آثار ادبیات کارگری یا «رئالیسم سوسیالیستی» به معنای واقعی است.

شاید هیچ اثر هنری نباشد که همگی جنبه‌های مختلف واقعیت را به تنهائی در خود منعکس کند. در هر اثر معمولاً برخی از جنبه‌های واقعیت مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. مثلا «بالزاک» نویسنده فرانسوی که از برجسته ترین «رئالیست های انتقادی» است، و معروف است که با دقت یک جامعه شناس، واقعیت جامعه سرمایه‌داری قرن نوزدهم را در آثار خود نشان داده، تنها در مجموعه‌ی آثار خود توانسته واقعیت را بطور کامل نشان بدهد نه در یک اثر واحد.

کتاب «مادر» هم یک استثنا نیست، در این کتاب نیز جنبه‌هائی از واقعیت توصیف و تشریح شده است، آن جنبه‌هائی که به زندگی و مبارزات طبقه کارگر و توده‌های مردم مربوط می‌شود، گورکی مستقیما به شرح مبارزه طبقاتی می‌پردازد، اما تنها یکی از طبقات درگیر در مبارزه طبقاتی در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است، ما در کتاب «مادر» از طبقه بورژوا اثری نمی‌بینیم، ولی در مقایسه با رئالیست‌های انتقادی، می‌بینیم که مبارزه طبقه کارگر در این کتاب «از درون» توصیف شده نه از بیرون، و درست همان عناصری که به سوسیالیسم ایمان دارند و در راه آن مبارزه می‌کنند مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

کتاب «مادر» وظیفه اصلی خود را که تقویت روحیه‌ی مبارزه‌جوئی و شور مبارزاتی کارگران و دعوت آنان به شرکت فعال در مبارزه برای سرنگونی نظام سرمایه‌داری است بخوبی انجام می‌دهد و بخصوص در شرایط پس از انقلاب ١٩٠٥ روسیه این کتاب تاثیر زیادی در آگاهی بخشیدن به کارگران داشت.

یک بار لنین در ملاقاتی با گورکی به او گفت که کتاب مادر «کتاب بسیار بجا و بموقعی بود». گورکی توضیح داد که بخاطر شرایط زمان و نیازی که به وجود چنین کتابی احساس می‌شد، در نوشتن این کتاب عجله زیادی از خود نشان داده و به همین دلیل کتابش کمبودهائی دارد، لنین حرف او راتصدیق کرد و گفت که این عجله کاملاً بجا و درست بوده و واقعاً کارگران به چنین کتابی نیاز داشته‌اند زیرا بسیاری از آنان در جنبش انقلابی شرکت می‌کردند بدون آنکه از نقش تاریخی خود و وظایفی که دارند آگاهی داشته باشند. کتاب «مادر» می‌توانست تا اندازه‌ای این آگاهی را به کارگران بدهد…

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s