خانه » اجتماعي » جمهوري اسلامي مروج تن فروشي زنان

جمهوري اسلامي مروج تن فروشي زنان

از دیر باز فروش سکس از منابع امرار معاش بحساب آمده و بقولی تن فروشی از قدیمی ترین شغل هاست. این شغل تنها مختص زنان نیست و در جامعه سرمایه داری اکنون میلیون ها کودک و مرد را نیز شامل می  شود. سن تن فروشی در دهه های اخیر پایین آمده و امروزه به وفور تعداد (پدوفیلها)، یعنی مشتریان پسران و دختران نوجوان و حتی کودکان خردسال افزایش یافته است.

بحران های ادواری جوامع سرمایه داری و ناتوانی دولت ها از تامین نیازهای شهروندان در جهت ایجاد کار و تامین بیمه های اجتماعی، گسترش فقر، وقوع جنگ ها و…. شرایط اقتصادی و درآمد ها را کاهش و هزینه زندگی را بالا می برد. همزمان سطح توقعات نیز بالا رفته و قشر پولدار جامعه بدنبال تنوع طلبی جنسی و سوء استفاده جنسی از انسانهای کم درآمد هستند و اغلب بخاطر ارضای نیازهای غیر نرمال و بیمارگونه خود به خرید سکس روی می آورند.

متاسفانه زنان بیشترین قربانیان این عارضه اجتماعی هستند و به دو شیوه قربانی می شوند. اولا از طرف مشتریان مورد تحقیر، بدرفتاری و بی حرمتی، خشونت و توهین قرار می گیرند، دوما در جامعه.  بدن زن زمینه ایست برای خالی کردن فشارها، بهمین دلیل مورد معامله قرار می گیرد و در جامعه سرمایه داری چون کالا در دسترس مرد پولدار است. همه عقده های سرکوب شده، ناکامیها، ناتوانیها و سایر مشکلات روحی بر رفتار جنسی انسان ها تاثیر می گذارد. بر اثر تحقیر، زنان تن فروش دچار بحران هویت و کمی اعتماد به خود و بیزاری از خویش شده و برای فراموش کردن موقعیت اجتماعی خود به اعتیاد پناه می برند.

در دنیای سرمایه تن زن کالاست و خرید و فروش می شود. همه فشارهای سیاسی اقتصادی و اجتماعی مفری می یابند و آن مفر بدن زن است. حتی در زندگی روزمره، وقتی مرد خسته است بهانه ای دارد برای زدن. وقتی بیکار می شود، ناکامی، فشار روحی، یاس و عصبانیتش بر سر زن و بچه خالی می شود و آنگاه که می خواهد از زیر فشار دربیاید از طریق سکس خود را آرام می کند.

بسیاری رفتارهای جنسی در رابطه ازدواج پذیرفته نمی شود و مردان برای ارضای این نیاز که در بسیاری موارد بیماری جنسی – روانی محسوب می شود، به زنان تن فروش مراجعه می کنند. این زنان بخاطر نیاز مالی معمولا به درخواست این مشتریان پاسخ مثبت می دهند. پدیده پورنوگرافی یا به اصطلاح فیلم های سکسی نیز در گسترش این نوع سکس نقش مضری ایفا می کنند.

در بخش وسیعی از دنیای سرمایه داری  زنان تن فروش در زمره کارگران جنسی محسوب شده و مشمول قوانین هستند و مالیات می پردازند. اما در بخش دیگری از جهان مخصوصا در اغلب کشورهای اسلامی، کار تن فروشی پنهانی و در مراکز یا خانه های مشخصی، سازمان یافته صورت می گیرد و درآمد آن به جیب دلالان می رود. این افراد از لحاظ سلامتی تحت نظارت و کنترل نبوده و مشمول بیمه درمانی  نیستند.

خانواده های فقیر در مقابل پول دختران خود را به مردان دارا می فروشند. اسلام مهریه برایش تعیین می کند که بهای جوانی و زیبایی و خدماتی است که در خانه مرد ارائه می دهند، یا در مقابل مبلغی پول جسم زن را وقیحانه اجاره می دهند. گاهی ازدواج هایی که بر مبنای علاقه طرفین صورت نمی گیرند مبنا و آغاز تن فروشی زن است، طلاق و ناتوانی از توان تامین زندگی، فقر خانواده و یا اصرارشان به اینکه زن طلاق نگیرد و به خانه شوهرش برگردد همزمان فقدان نهادهای حامی زنان، بسیاری از زنان و دختران را به این ورطه می کشاند. از قول زن تن فروشی که پس از جدایی به این کار روی آورده، در صحنه ای از فیلم  10، زن تن فروش به راننده زن می گوید خانم شما که ازدواج کرده اید عمده فروشید ما خرده فروش. این جمله بسیار گویا و نمایانگر چهره عریان دنیای سرمایه داریست، نتیجه گیری این زن است از واقعیت زندگی خودش در ایران جمهوری اسلامی.

مرد معتاد از زن و دخترش برای تامین هزینه مواد مخدر خود استفاده می کند و زنان و دختران معتاد برای تهیه مواد مخدر برای خود نیز به تنفروشی روی می آورند. افتادن آنان به دام اعتیاد بگفته خودشان برای فرار از احساس حقارت و تحمل شرم و دردی است که آنها از این شغل می کشند. زنی که همسرش معتاد است ناچار است برای تامین زندگی خود و فرزندانش تن فروشی کند. اکثر این قربانیان از بیماری های مقاربتی رنج می برند و مشمول بیمه درمانی نیستند. گسترش بیماری ایدز در سال های اخیر نسل کنونی و نسل های آینده را بشدت در معرض ابتلا قرار داده است، این در حالیست که در ایران بر خلاف بسیاری از کشورهای جهان هیچگونه اطلاعاتی در باره این بیماری در دسترس شهروندان قرار نمی گیرد و صحبت کردن از روابط جنسی تابو است.

 عوامل گرمی بازار تن فروشی قبل از هر چیز فقر مالی است و هرگاه سرمایه دچار بحران می گردد، ابعاد این پدیده نیز گسترش یافته و عوارض بعدی و پیامدهای آن نیز گریبانگیر قربانیان می شود. امروزه در ایران بیکاری وسیع از طرفی و اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها ازطرف دیگر، شاهد بالا رفتن تورم و بزودی تاثیرات آن بر خانواده های کم درآمد خواهیم بود.

کم نیستند حتی دختران دانشجو که برای تامین زندگی تنفروشی می کنند. قربانیان هیچ ملجاء و پناهگاهی ندارند. خانه های نگهداری از دختران خیابانی مرکز سوء استفاده مسئولین شده است.

کودکان حاصل از صیغه و تن فروشی در بازار خرید و فروش می شوند. گسترش فحشاء و بالا رفتن تعداد کودکان ناخواسته، رشد این کودکان در محیط نامناسب 80 در صد آنان را به مجرمان آینده تبدیل می کند. از میان این کودکان بسیاری چه دختر و چه پسر از سن پایین خود مورد سوء استفاده جنسی قرار می گیرند و تاثیرات روانی تجاوزات را تا آخر عمر با خود دارند.

افزایش آمار بیماری های مقاربتی از جمله ایدز، کم بودن دانش عمومی و تابو بودن صحبت بر سر سکس و راههای  پیشگیری از ابتلا به بیماری های جنسی سبب افزایش آمار مبتلایان به این قبیل بیماری می شود.

علاوه بر بیماری های مقاربتی، کتک خوردن و مورد بی احترامی و توهین قرار گرفتن، اختلال هویت بدلیل تحقیر، خشونت، بیماری های روانی و افسردگی از عوارض تن فروشی است. جرم محسوب کردن تن فروشی و مجازات خریدار روشی است که این پدیده را کاهش می دهد. نه اینکه قربانی به شیوه ایران، عراق و سایر کشورهای خاورمیانه هتک شود به زندان بیفتد و یا بشیوه صدام حسین برای درس عبرت دیگران بدار آویخته شود.

ایجاد مراکز کمک به بازسازی هویت این قربانیان، تامین مادی آنان، آموزش سواد و حرفه به آنان جهت بازگشت به جامعه امر دولتها و حاکمان است.

صنعت سکس علاوه بر تهیه فیلم های پورنو، قاچاق زنان و دختران از کشورهای فقیر به عشرتکده ها درآمد های کلانی به جیب دلالان و واسطه ها و باندهایی که مشغول به این کارند واریز کرده است و این خود سبب گسترش این پدیده در سطح جهان شده و راه حل جهانی می طلبد. علیرغم وجود انسانها و نهادهای انساندوست و خیرخواه، کمک ها و اقدامات بسیار وسیع تری در سطح جهانی و بین المللی لازم است تا این پدیده ریشه کن شود.بخصوص بدلیل اینکه بخش بزرگی از قربانیان کودک هستند.

چون تجارت سکس امروز از پردرآمدترین شغلهاست. باندهای خرید و فروش دختران و زنان جوان و قاچاق آنان به کشورهای دیگر با مافیا و مسئولین دولتی که خود مشتری هستند یا سهمی از درآمدها نصیبشان میشود، همکاری کرده  و امر براندازی را مشکلتر نموده است.

فقر و فحشا در ایران، عراق و افغانستان و بسیاری از نقاط دنیا در رابطه ای مستقیم در حال افزایش است.

بیکاری، گرانی و پایین آمدن سن تن فروشی در دختران جوان، افزایش طلاق و اعتیاد و کودکان خیابانی، کودک آزاری، دختران فراری، خشونت خانگی و زن آزاری از عوامل افزایش تن فروشی زنان است اما فقر عامل اساسی است. همزمان با افزایش آمار طلاق، پایین آمدن آمار ازدواج رسمی، بالا رفتن سن ازدواج بدلیل بیکاری و ناتوانی قدرت مالی مردان جوان برای ازدواج، از جمله دلایل بالا رفتن تعداد خریداران سکس است. وجود اینترنت در این عرصه نیز دسترسی به تنفروشان را آسانتر نموده است.

در ایران اسلامی، صیغه چون تجارت و ممر درآمدی برای امامزاده ها  شده و اکنون آخوندها دلالان جنسی شده اند و بجای تامین نیاز مادی انسان های کم درآمد، همان راه حل سرمایه داری را پیش پای زنان می گذارند. زنی که شوهرش را در جنگ از دست داده اگر دوباره رسما ازدواج کند حقوق و مستمری  خود را از دست می دهد، بناچار صیغه شده، هم تامین نیاز جنسی و هم اقتصادی می شود اما  ضررها و خطرات این کار را نمی داند.

اگر در ایران، صیغه را تن فروشی قانونی و یا تن فروشی اسلامی بنامیم و تصور اینکه بهم حلالند را از ذهن پاک کنیم، می بینیم که دین راه حلی برای این مساله ندارد و با توصیه های اخلاقی نیز نمی توان نیاز اقتصادی جامعه و نیاز جنسی انسانها را پاسخ داد. 30  سال حاکمیت جمهوری اسلامی در خدمت تحکیم مردسالاری و انقیاد بیشتر زنان و سرمایه داری بوده و هیچ قدمی در راه احترام به زن، آنگونه که تبلیغ میکنند برداشته نشده است. افزایش پنهان و علنی تن فروشی زنان گویای این مدعاست.

 اما جواب درست به حل معضل تن فروشی چیست؟

ریشه کن سازی فقر و تامین مادی همه انسانها که اساسا ریشه روی آوری به تنفروشی است، یعنی تامین کار و امکانات لازم برای زندگی همه افراد اولین و موثرترین اقدام است. ارتباط آزاد و داوطلبانه بین انسانها بدون قید و بند های مذهبی و سنتی با رعایت سن، دسترسی به دانش و امکانات پیشگیری از بیماری و حاملگی برای همه، آموزش رایگان و اجباری همه افراد، تامین مراکز کمک به قربانیان جرایم اجتماعی و آزادانه صحبت کردن از روابط جنسی در مدارس و دانشگاه ها  در کنار تغییر نگرش بر زن که به کار درازمدت نیاز دارد از جمله فاکتورهایی هستند که میتوانند در از بین بردن پدیده تنفروشی و یا کاهش چشمگیر آن نقش داشته باشند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s