خانه » اجتماعي » نهاد کودکان مقدمند: دانش آموزان ابتدایی در آتش سوختند! باز یک فاجعه دیگر و قربانیان دیگر!

نهاد کودکان مقدمند: دانش آموزان ابتدایی در آتش سوختند! باز یک فاجعه دیگر و قربانیان دیگر!

روز چهارشنبه٬ ١٥ آذر٬ در اولین ساعات آغاز درس٬ با انفجار مهیب بخاری نفتی مستعمل کلاس چهارم ابتدایی دخترانه دبستان انقلاب اسلامی در روستای شین آباد از حوالی پیرانشهر٬ آتش به جان دانش آموزان و آموزگار کلاس انداخت!

به سبب فرسوده بودن و بافت تخریبی ساختمان دبستان٬ بسته بودن درب ورودی کلاس بعنوان راه خروجی٬ و میله کشی مقابل پنجره همه دانش آموزان بدون اینکه راه گریزی داشته باشند٬ به یکباره طعمه حریق شدند.
رهگذران و مردم سراسیمه خود را به محل آتش سوزی رساندند٬ با وسایل اولیه و با کمترین امکانات٬ دانش آموزان را از میان شعله های سوزان آتش بیرون کشیدند! نیروی امدادی حدود یکساعت بعد به محل رسیده بود که دیگر کار از کار گذشته بود.


بنا به آمارهای منتشر شده ٣٤نفر از دانش آموزان دچار سوختگیهای شدید شده اند. آموزش و پرروش پیرانشهر هنوز آمار دقیق و علت اصلی این فاجعه را مخفی میکند و با تناقض گویی همیشگی سعی در پنهان کردن حقیقت دارد.
اما خبرهای منتشر شده از سوی خانوادهای مصیبت دیده حاکی است که حال ١۲ تن از دانش آموزان با سوختگی بیش از پنجاه درصد٬ بشدت وخیم است. خبرهای تایید نشده حاکی از کشته شدن هفت تن از دانش آموزان دختر کلاس چهارم ابتدایی است.
مدیر دبستان اظهار کرده است٬ این بخاری قدیمی کاربراتی توسط خدمتکار و آموزگار مدرسه به بیرون از کلاس حمل میشده که نفت از آن نشت میکند و بلافاصله منفجر میشود. خدمتکار مدرسه نیز جزو آسیب دیدگان و مجروحین است. عکسهای منتشر شده از محل فاجعه بخوبی نشان میدهد که این کلاس درس مانند صدها هزار کلاس دیگر٬ فاقد ابتدایی ترین امکانات ایمنی برای پیشگیری از حوادث است. این چندمین حادثه جانخراش و مصیبت بار است که به سبب غیراستاندارد و مستعمل بودن وسیله گرمایش٬ کلاسهای درس را به جهنم سوزان برای دانش آموزان بدل کرده است. دهها مدرسه و کلاس درس طعمه حریق شدند٬ دانش آموزان سوختند و آموزش و پرورش جمهوری اسلامی با لاابالی گری و بی مسئولیتی همیشگی اش بی اعتنا به جان دانش آموزان٬ از کنار همه آن فجایع گذشت و کمترین اقدامات اولیه را هم برای کاهش و تخفیف آن انجام نداد.
کشتار دانش آموزان در مدارس٬ در ارودهای مذهبی و جنگی٬ بخشی از کارنامه سیاه آموزش و پرورش جمهوری اسلامی است.
بلافاصله خانوادههای نگران و مصیبت دیده در اعتراض به این فاجعه در مقابل بیمارستان اصلی شهر پیرانشهر تجمع کردند.

مسئول مستقیم این فاجعه٬ آموزش و پرورش حکومت اسلامی است. مردم رنج دیده روستای شین آباد پیرانشهر بدرست انگشت اتهام را بسوی آموزش و پرورش جمهوری اسلامی نشانه گرفته اند. دهها هزار مدرسه تخریبی و فرسوده و مستعمل با محروم بودن از اولین امکانات مدرن٬ به قتلگاه دانش آموزان بدل شده اند.
نهاد کودکان مقدمند این فاجعه جانگداز را به همه خانوادهای مصیت دیده تسلیت میگوید و خود را کنار مبارزات بحق مردم برای بهره مند شدن از آخرین امکانات و تجهیزات فنی و رفاهی دانش آموزان میداند.
در اطلاعیه های بعدی پیگیری این فاجعه به اطلاع عموم میرسانیم.

اسامی مجروحین حادثه که تا این ساعت به دست ما رسیده است:
فخر الدین خضری – آموزگار٬ خضر راه خاركش – سرایدار٬ و دانش آموزان مجروح:
مبینه پركم٬ نادیه صالح٬ مهناز محمدپور٬ كوثر احمدزاده٬ آمینه راك٬ آسیه ابوبكری٬ شادی ابراهیمیان٬ اسرین معروفی٬ سیما شادكام٬ اسما دروی٬ ستاره عالیه٬ آمنه اسماعیل پور٬ آرزو٬ طاهر آریایی٬ كانی شریفی٬ سیما مرادی٬ ساریا رسول زاده٬ لیلا كریمی٬ سوزان ملامینی٬ یادگار مصطفی نژاد٬ نگار پری موزه٬ سمیرا اسماعیلی٬ سمیرا معروفی٬ ناهیده شریفی
مروارید حمزه٬ فائزه ملو٬ فریده امیدوار٬ آسیا رسولی

نهاد کودکان مقدمند
١٥ آذر ١٣۹۰
٥ دسامبر۲۰١۲

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s